Основи дресури.
Щоб спільне життя людини і собаки була гармонійною, людина повинна розуміти особливості собачої психології. Тварини коряться певним вродженим законам, і нам не слід оцінювати їх поведінку відповідно до людськими мірками. При вихованні та утриманні собаки люди часто здійснюють неусвідомлені помилки. Вони негативно позначаються на поведінці тварини, і наш вихованець, в кінцевому підсумку, визнається винуватцем усіх бід. Але ж собака просто слідувала своїм інстинктам. В даному випадку не собака, а людина зробив помилку.
Навчання собаки засновано, в першу чергу, на правильному спілкуванні людини і тварини. Тому вам слід вчитися налаштовувати себе на розуміння «образу думки» свого собаки і її інстинктів.
«Собака слухається мене тільки тоді, коли цього хоче»
Іншим істотною умовою правильного виховання є вмілим МОТИВАЦІЯ ТВАРИННОГО. Вам, звичайно, доводилося чути такі безнадійні висловлювання: «Собака слухається мене тільки тоді, коли сама цього захоче». Але ж в цьому і полягає один із принципів успішного навчання: ПОТРІБНО домогтися того, щоб СОБАКА сама захотіла зробити те, що від неї вимагається. Потрібно створити мотивацію, і в цьому полягає суть правильного виховання собаки без застосування насильства.
Основи дресирування собаки:
Подача команд.
Якщо ми хочемо, щоб собака виконала нашу команду, то ми повинні віддати цю команду у зрозумілій для СОБАКИ ФОРМІ. При цьому не слід використовувати довгі фрази, і тим більше питання типу: «Я ж тобі сказав« стій », ти, що не чуєш?». Команда повинна бути короткою, бажано, з ОДНОГО СЛОВА - тоді у собаки буде реальна можливість зрозуміти її. Кожна команда повинна завжди означати одне і те ж дію. Підвищувати голос або кричати не слід - так ви нічого не доб'єтеся. Собаки мають дуже хорошим слухом, і гучний крик для них неприємний, вони навіть сприймають його як покарання. Оскільки ми не повинні карати собаку без вини, слід віддавати команди неголосно, доброзичливий, але рішуче тоном, дуже коротко.
Рекомендується супроводжувати мовну команду жестом. Наприклад, віддаючи команду «Сидіти», піднімають вказівний палець. З самого початку привчитеся вимовляти будь-яку команду ТІЛЬКИ ОДИН РАЗ. Якщо собака її проігнорує, слід негайно вжити заходів, буквально в ту ж секунду, як тільки ви закрили рот. Собака ні в якому разі не повинна звикнути до того, що ви можете віддати команду тричі. Адже у неї тоді виникає відчуття, що ви ставитеся до командам не дуже серйозно, і вона сама буде вести себе відповідно. Собаки дуже чутливі до настрою людей.
Зрозуміло, якщо команда виконана правильно, то не слід скупитися на похвалу. Діючи таким чином, ви незабаром станете для собаки улюбленим ватажком, якому вона буде охоче і з готовністю коритися.
Навчання командам.
Спочатку слід домогтися того, щоб собака усвідомити зв'язок між вашим жестом, своєю поведінкою і подальшим заохоченням. Коли їй це буде зрозуміло, можна віддавати команду голосом.
Приступати до навчання собаки можна вже з третього тижня її життя. Якщо ви берете собі цуценя або собаку з притулку, то можна почекати 2-3 дні, а потім приступати до дресуванням.
Навчання найважливішим командам
СИДІТИ! Собака повинна сісти і залишатися в цій позі, поки ви не дасте іншу команду. Під час проведення перших занять рекомендується за допомогою піднятого вказівного пальця утримуватися шматочок ласощів прямо над носом тварини, а потім повільно пересувати руку поверх його голови назад. Щоб не втрачати ласощі з уваги, собаці доведеться сісти. Коли вона усвідомлює взаємозв'язок між піднятим вказівним пальцем і своїми діями, приступайте до відпрацювання виконання звуковий команди. Вимовляти команду слід дружелюбно тоном і без поспіху.
ЛЕЖАТИ! Виконуючи цю команду, собака повинна лягти і лежати до тих пір, поки ви не дасте іншу команду. Відпрацювання цієї команди слід починати з положення «Сидіти!». Покладіть шматочок ласощів на відкриту долоню і опустіть її повільно до підлоги перед носом сидить собаки. Якщо вона ляже, дайте їй ласощі і не скупіться на похвалу. Для подачі цієї команди інструктор простягає руку з відкритою долонею і злегка опускає її.
ЧЕКАТИ!Виконуючи цю команду, собака повинна залишатися там, де ви її залишили. Для подачі команди інструктор простягає руку, звертаючи її відкритою долонею до собаки. Вправи рекомендується проводити з положення «Сидіти!» Або «Лежати!». Заохотити тварину слід лише після того, як ця команда буде скасована іншою командою, наприклад, «До мене!».
ГУЛЯТЬ!Ця команда скасовує команди «Сидіти!» Або «Лежати!».
ДО МЕНЕ!Якщо ви привчите собаку підходити до вас на заклик, то її можна буде відпускати гуляти без повідка. Під час перших тренувань слід підманювати до себе собаку за допомогою ласощів і команди, яка подається ласкавим голосом. Якщо тварина не підходить, спробуйте віддалятися від нього, повторюючи його ім'я і слова команди. Коли собака підійде, потримайте її недовго за нашийник і, не економлячи, похваліть. Для подачі цієї команди жестом інструктор простягає руки в напрямку собаки. Команда «До мене!» ПОВИННА БУТИ ЗАВЖДИ ПОВ'ЯЗАНА З ПОЛОЖІТЕЛЬНИМІТ ЕМОЦІЯМИ. Ні в якому разі не лайте собаку, якщо вона підходить до вас, щоб вона ні натворила до того. Намагайтеся НЕ КОЖЕН раз брати її тут же на поводок, інакше вона швидко зрозуміє, що команда означає кінець прогулянки.
ПОРУЧ!Виконуючи цю команду, собака повинна йти поруч з лівого боку від людини, не відстаючи і не забігаючи вперед. Для навчання команді інструктор прикріплює до нашийника порівняно довгий повідець і бере його в ліву руку. Коли собака намагається забігти вперед, інструктор повинен зупинятися. Розуміючи, що рухатися далі не можна, собака повертається до людини, і він повинен У ТОЙ ЖЕ САМИЙ МОМЕНТ похвалити її. Потім рух продовжується до тих пір, поки собака знов не забіжить вперед. Незабаром вона зрозуміє, що залишатися поруч з господарем означає швидше жойті до мети. Тільки тоді можна почати віддавати команду «Поруч» за допомогою жесту (поплескуючи себе долонею по нозі).
ВІДДАЙ! За цією командою собака повинна вам віддати той предмет, який тримає в зубах. Міцно візьміться рукою за цей предмет - зазвичай собака в такому випадку відпускає його. Не забудьте тут же похвалити собаку.
Закріплення навичок.
Прості команди собака засвоїть дуже швидко. Це, однак, не означає, що вона їх буде чітко виконувати в будь-якій ситуації. Отже, потрібно знову і знову тренуватися. Оптимальний режим: ТРИ РАЗИ У ДЕНЬ ПО 10 ХВИЛИН. Кожне тренування слід, по можливості, закінчувати виконанням такої команди, яку собака вже добре освоїла.
Хваліть собаку за правильні дії.
ПОХВАЛА набагато ефективніше при навчанні, ніж покарання. Хвалити потрібно ЗАВЖДИ ВІДРАЗУ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ УСПІШНО виконання команди. Наприклад, в той момент, коли виконуючи команду «Сидіти!», Собака опустилася на підлогу. Якщо похвалити собаку через кілька секунд, вона вже не зв'яже похвалу зі своїми діями. ДУЖЕ ВАЖЛИВО, ЯКИМ тоном промовляє ПОХВАЛА. Ваші слова повинні звучати заохочувально. Не скупіться на похвали, нехай собака зрозуміє, що вона показала приголомшливі успіхи!